Posiadasz bezodpływowy zbiornik lub przydomową oczyszczalnię ścieków?
Od 2022 roku każda gmina co najmniej raz na dwa lata musi przeprowadzić kontrolę posiadania umów na wywóz nieczystości ciekłych zawartych z uprawnionym podmiotem oraz dowody uiszczania opłaty za te usługi.
Pierwszy cykl kontroli zakończył się 9 sierpnia 2024 roku. W 2023 roku przeprowadzono 237 kontroli a w 2024 roku 601, co daje razem 838 przeprowadzonych kontroli w Urzędzie jak i w terenie.
Spośród wszystkich kontroli 763 to nieruchomości wyposażone w bezodpływowe zbiorniki, a 75 to nieruchomości, które posiadają przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Zakończono 769 kontroli wynikiem pozytywnym, a 69 negatywnym z powodu braku rachunków za opróżnianie szamba lub/i umów.
Referat ds. Gospodarki Wodnej, Zarządzania Kryzysowego i Kontroli Środowiskowej rozpoczął z dniem 10 sierpnia 2024 r. drugi cykl kontroli.
W bieżącym roku przeprowadzono już ponad 50 kontroli.
Mieszkańcy proszeni są o przedstawienie w Urzędzie Gminy:
- umowy zawartej z podmiotem świadczącym usługi opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Jedlicze;
- dowody uiszczania opłat za usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych za okres 12 miesięcy, co najmniej raz na pół roku (rachunki/ faktury itp.) lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków wg instrukcji eksploatacji.
Kto podlega kontroli?
Kontroli podlegają wszyscy właściciele nieruchomości, współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych.
Jak może przebiegać kontrola?
Upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy w Jedliczu będą przeprowadzać kontrolę na podstawie dostarczonych dokumentów w siedzibie Urzędu oraz w terenie.
Dlaczego przeprowadzamy kontrolę?
Obowiązek przeprowadzenia kontroli został narzucony na gminy przez ustawodawcę ustawą z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Niezastosowanie się gmin do wykonania obowiązków kontrolnych skutkować będzie nałożeniem kar pieniężnych w wysokości od 10.000 do 50.000 zł.
W związku z powyższym, prosimy Naszych Mieszkańców o współpracę i udostępnianie dokumentów.