W Markowej, w przeddzień 81. rocznicy śmierci rodziny Ulmów poniesionej w wyniku zbrodni dokonanej przez niemieckich oprawców, odbyły się uroczystości upamiętniające jej bohaterską postawę, która po dzień dzisiejszy stanowi niezwykły przykład heroizmu i miłości do bliźniego.
Na II Dni Dziedzictwa Błogosławionych Ulmów składają się aż cztery dni wydarzeń. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od oddania czci Sprawiedliwym na cmentarzu parafialnym w Markowej, w których udział wzięli organizatorzy, w tym władze Województwa Podkarpackiego na czele z Marszałkiem Władysławem Ortylem, a towarzyszyli im potomkowie rodzin ratujących Żydów, harcerze z Markowej, przedstawiciele służb mundurowych, posłowie i senatorowie oraz samorządowcy, w tym także Burmistrz Gminy Jedlicze Wojciech Tomkiewicz.
Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na grobie Rodziny Ulmów oraz sześciu innych grobach, w których spoczywają ci, którzy podczas wojny udzielili schronienia żydowskim sąsiadom.
To jest symboliczny gest, można powiedzieć, że to światła pamięci, która trwa – mówiła na markowskim cmentarzu Maria Ryznar-Fołta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej.
Następnie w Kościele pw. Św. Doroty w Markowej abp Józef Michalik odprawił mszę świętą w intencji Polaków ratujących Żydów. Wiele wzruszeń i emocji towarzyszyło także koncertowi Pieśni Pasyjnych, w hołdzie błogosławionej Rodzinie Ulmów, który zgromadził mieszkańców, pielgrzymów i zaproszonych gości.
- Dziękuję serdecznie organizatorom za zaproszenie na te podniosłe, chwytające za serce wydarzenia. Była to także świetna okazja do wartościowych spotkań z Dyrektorem Muzeum Polaków Ratujących Żydów Waldemarem Ratajem, Prezesem Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Markowej Marią Ryznar-Fołtą oraz Zastępcą Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateuszem Szpytmą, który jako rodowity mieszkaniec Markowej, pokazał mi dom rodzinny ks. Stanisława Szpytmy, wieloletniego i zasłużonego proboszcza jedlickiej parafii. Jeszcze w tym roku zamierzam podjąć temat i konsultacje na temat miejsca i formy uczczenia mieszkańców Gminy Jedlicze ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej na terenie naszej gminy oraz temat godnego upamiętnienia postaci ks. Stanisława Szpytmy – powiedział Burmistrz Wojciech Tomkiewicz.
fot. UG oraz Krzysztof Witek, Biuro Prasowe UMWP