Burmistrz Gminy Jedlicze uprzejmie informuje, że w związku z rozpoczętym sezonem grzewczym na terenie naszej gminy wzmożone będą kontrole palenisk domowych przez upoważnionych pracowników Urzędu Gminy Jedlicze, dotyczące nielegalnego spalania odpadów, jakości stosowanych paliw, rodzaju źródła ciepła oraz przestrzegania zapisów Programu ochrony powietrza dla strefy podkarpackiej. Upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy Jedlicze będą posiadać także wydane przez Burmistrza Gminy Jedlicze legitymacje służbowe.
Kontrole mają pełnić głównie funkcję doradczą i edukacyjną.
Kontrolowane są nieruchomości, w których użytkowane są kotły/piece/kominki itp. opalane paliwem stałym (drewno, węgiel, pellet). Podczas kontroli należy okazać dokumentację urządzenia oraz dowód zakupu węgla wraz ze świadectwem jakości.
Przypominamy najważniejsze obowiązki wynikające z tzw. „uchwały antysmogowej” dla województwa podkarpackiego:
Do 1 stycznia 2022 r. należało wymienić instalacje grzewcze eksploatowane w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub instalacje nie posiadające tabliczki znamionowej.
Do 1 stycznia 2024 r. – należało wymienić instalacje grzewcze eksploatowane w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji.
Do 1 stycznia 2026 r. – wymianie podlegają instalacje eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji.
Do 1 stycznia 2028 r. – termin ten dotyczy wymiany kotłów spełniających wymogi emisyjne klas 3 i 4 normy PN-EN 303-5:2012.
Wiek kotła określamy każdorazowo w odniesieniu do dnia wejścia w życie „uchwały antysmogowej” tj. 2 czerwca 2018 r. Na tej podstawie określamy w okresach przejściowych, czy jest do wymiany czy też nie. Przykładowo: kocioł bezklasowy w dniu 2 czerwca 2018 r. miał 10 lat, w związku z powyższym należało go wymienić do 1 stycznia 2022 r. Natomiast jeżeli kocioł bezklasowy miał w dniu 2 czerwca 2018 r. np. 9 lat, to należało go wymienić w terminie do 1 stycznia 2024 r. Wiek kotła znajdziemy w jego dokumentacji lub na tabliczce znamionowej.
Bezterminowo można używać kotły na węgiel lub drewno 5 klasy.
W przypadku ogrzewaczy pomieszczeń w tym kominków od 1 stycznia 2023 r. możliwe jest używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%.
Ponadto obowiązuje ZAKAZ stosowania:
- Węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- Mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem (paliwa, gdzie drobnego węgla kamiennego lub brunatnego –ziarno 0-3 mm- jest więcej niż 15%)
- Paliw o uziarnieniu poniżej 5 mm i zawartości popiołu powyżej 12%,
- Biomasy stałej, której wilgotność przekracza 20% (drewno przed spaleniem powinno być sezonowane co najmniej 2 lata).
Osoba naruszająca przepisy „uchwały antysmogowej” może być ukarana mandatem do 500 zł lub grzywną do 5 000 zł.
Udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska jest zagrożone karą pozbawienia wolności na podstawie art. 225 kodeksu karnego.
Obowiązek przeprowadzenia kontroli został nałożony na gminy przez ustawodawcę na podstawie:
Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Uchwały Nr LII/869/18 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 kwietnia 2018 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, tzw. „uchwała antysmogowa”.
Uchwały Nr XXVII/463/20 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 28 września 2020 r. w sprawie określenia „Programu ochrony powietrza dla strefy podkarpackiej – z uwagi na stwierdzone przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM 10, poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM 2,5 oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu wraz z Planem Działań Krótkoterminowych”.
Uchwały Nr LXIX/1184/23 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 21 grudnia 2023r. zmieniającej uchwałę w sprawie określenia „Programu ochrony powietrza dla strefy podkarpackiej z uwagi na stwierdzone przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10, poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5 oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu wraz z Planem Działań Krótkoterminowych”.
Jednocześnie informuję, iż Gmina Jedlicze jest partnerem projektu : „Skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla województwa podkarpackiego z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: „Podkarpackie – żyj i oddychaj” - LIFE22-IPE-PL-LIFE Podkarpackie/101103531. Gminni doradcy ds. powietrza i energii będą wspierać naszych mieszkańców w kwestiach związanych z ochroną powietrza, pomogą z wymianą tak zwanych „kopciuchów”, doradzą, jak najlepiej przeprowadzić termomodernizację budynku, gdzie zdobyć na nią dofinansowanie, jaką instalację OZE zamontować w domu czy gminie.
Zachęcam również do skorzystania z punktu konsultacyjno – informacyjnego „Czyste Powietrze” czynnego w poniedziałki w godz. 9 – 17 oraz w środy w godz. 7 – 9.
Więcej informacji można uzyskać w Referacie Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UG Jedlicze, pokój nr 8 lub pod numerem tel. 13 44 847 30.