Oficjalne uroczystości upamiętniające 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Jedliczu koncelebrowana przez ks. proboszcza Tadeusza Deca oraz ks. prof. Tadeusza Guza.
Następnie mieszkańcy oraz goście w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali pod pomnik Poległych w Obronie Ojczyzny w latach 1914 – 1920, gdzie wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Gminy Jedlicze Wojciech Tomkiewicz.
Hołd bohaterom, którzy oddali życie za naszą wolność oddali: Senator Alicja Zając wraz z proboszczem parafii w Jedliczu ks. Tadeuszem Decem, władze samorządowe Gminy Jedlicze: Burmistrz Wojciech Tomkiewicz, Zastępca Burmistrza Katarzyna Bęben i Przedstawiciele Rady Miejskiej w Jedliczu na czele z przewodniczącą Anną Kwiatkowską, Joanna Bril- wiceprzewodnicząca Rady Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Przedstawiciele władz i radni powiatu krośnieńskiego, Przedstawiciel posła Piotra Babinetza, Przedstawiciele koła PiS w Jedliczu, Przedstawiciel doradcy wicepremiera i ministra Obrony Narodowej i Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusza Sobieraja, Przedstawiciele Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Jedliczu, Przedstawiciele Służb Mundurowych, Przedstawiciele Zarządu Osiedla Jedlicze-Centrum i Jedlicze – Męcinka oraz sołectwa Długie, Przedstawiciele Jedlickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Przedstawiciele jednostek oświatowych z terenu Gminy Jedlicze, Delegacja 19 Drużyny Harcerskiej "Invictus" im. Józefa Piłsudskiego w Jaszczwi i 11 Gromady Zuchowej w Jedliczu oraz Młodzieżowej Drużyny OSP Jedlicze- Męcinka.
Listy w podziękowaniu za zaproszenie na uroczystosci w Jedliczu nadesłali: Posłanka na Sejm RP Joanna Frydrych, Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul oraz Prezes Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego ppłk Marek Kołacz.
Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie kapliczki gietrzwałdzkiej, wybudowanej dla uczczenia 150-lecia jubileuszu objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Powstała ona z inicjatywy Jerzego Dudy, właściciela pracowni artystycznej w Jedliczu.
Na zakończenie zebrani goście udali się do Domu Katechetycznego, gdzie miało miejsce wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Swoje zdolności wokalne zaprezentowali również laureaci XVII Powiatowego Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej- Hubert Piękoś ze Szkoły Podstawowej w Moderówce i Magdalena Furmańska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żarnowcu.
Ten wyjątkowy dzień upiększyły ozdoby w barwach narodowych rozdawane przez najmłodszych uczestników święta.
Obchodom towarzyszyły liczne wydarzenia kulturalne, edukacyjne, ale także sportowe.
Jeszcze końcem października cześć Niepodległej oddali biegacze, którzy w liczbie blisko 80 uczestników wystartowali w Jesiennych Biegach Niepodległościowych, zaś w minioną sobotę 9 listopada w hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji ponad 80 szachistów rywalizowało w XVI Otwartym Turnieju Szachowym z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
W piątkowe popołudnie na scenie jedlickiego GOK-u swój talent wokalno-aktorski prezentowały przed licznie zebraną publicznością przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Jedliczu.
Ta uroczystość była dla dzielnych aktorów i ich bliskich niemałym przeżyciem, a wszystkich gości utwierdziła w przekonaniu, jak bardzo ważne jest pielęgnowanie wartości narodowych od najmłodszych lat.
Dzień później świętowaliśmy w urokliwej scenerii Dworu Stojowskich w Jaszczwi, gdzie miejscowa 19. Drużyna Harcerska „Invictus” im. Józefa Piłsudskiego wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury przygotowała niepowtarzalny koncert pt. „(Nie)zakazane piosenki”. Warto dodać, że harcerze organizują to pełne patriotyzmu wydarzenie już od piętnastu lat. W tym roku, w związku z 80. rocznicą Powstania Warszawskiego były to właśnie utwory z tego okresu. Widownia tutaj także nie zawiodła, a wspólne śpiewanie podniosłych pieśni sprawiło, iż był to niezapomniany wieczór!
W Potoku w dniu 10 listopada miał miejsce montaż słowno-muzyczny pt. „W Polsce bije serce świata”, na który zaprosiła Szkoła Podstawowa w Potoku wraz z ks. Januszem Zajdlem proboszczem parafii świętego Andrzeja Boboli w Potoku.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za włączenie się w obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.